درمان گردن درد با فیزیوتراپی،ورزش و حرکات اصلاحی

درد گردن بیماری وخیمی است که باعث  می شود نتوانید کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهید. این بیماری باعث کاهش دامنه حرکتی شما در گردن می شود و همچنین منبع درد شانه، درد بازو یا دست یا ناحیه پشت گردن است. تشخیص گردن درد معمولا در اثر وجود دردهای مختلف در ناحیه گردن ناشی از سه بیماری شایع آرتروز گردن، فتق دیسک گردن و سندرم های عضلانی است که در صورت وجود درد در ناحیه گردن و انتشار آن به دست ها حتی در مراحل اولیه آن بایستی به پزشک مراجعه کرد تا تشخیص قطعی در مراحل اولیه صورت گیرد چرا که درمان گردن درد ، در این مراحل بسیار مفیدتر و مؤثرتر واقع می گردد.

در این مقاله به ذکر علت، علائم آرتروز گردن و گردن درد با فیزیوتراپی و ورزش گردن می پردازیم.

فهرست مطالب [پنهان سازی]

 •  آناتومی
 • ۲ علائم
 • ۳ علت
 • ۴ تشخیص
 • ۵ درمان بدون جراحی
  • ۵٫۱ فیزیوتراپی
  • ۵٫۲ ورزش و حرکات اصلاحی
 • ۶ پیشگیری از گردن درد

آناتومی

گردن یا ستون فقرات گردنی متشکل از ۷ استخوان است که مهره نامیده می شود و روی یکدیگر قرار گرفته اند. در بین هر استخوان یک ماده اسفنجی قرار دارد که دیسک بین مهره ای نامیده می شود. هر مهره دو مفصل به سمت پشت دارد که با مفاصل مهره زیر آن متصل می شود. استخوان های گردن شما از طناب نخاعی شما محافظت می کنند و امکان حرکت طبیعی را فراهم می کنند. گردن بسیار انعطاف پذیر است و به سمت جلو، عقب و کناره ها خم می شود و همچنین می چرخد. انعطاف پذیری گردن به شما کمک می کند تا بتوانید در جهات مختلفی نگاه و حرکت کنید.

علائم

HEADACHES-FROM-THE-NECK-300x298

علائم دیسک گردن ممکن است در محل های مختلفی احساس شود که باعث می شود بیماری شما پیچیده و درمان آن دشوار شود درد ممکن است مستقیما در گردن یا تنها یک سمت آن احساس شود. همچنین احتمال دارد درد ناشی از گردن در استخوان شانه و بازو احساس شود و انواع دیگر شانه درد نیز ممکن است ناشی از گردن باشد.

در صورتی که عصبی در گردن شما ملتهب یا گرفته شود، درد تا بازو و دست شما گسترش پیدا می کند. ضعف، بی حسی یا گزگز گاهی اوقات در بازو و دست نیز احساس می شود. تمامی علائمی که دارید را به پزشک یا فیزیوتراپیست اطلاع دهید تا او بتواند بیماری شما را شناسایی کند و بهترین روش درمان بدون جراحی شامل فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی و ورزش های گردن درد را برای شما انتخاب نماید.علائمی که مشکلات ریشه عصب در گردن نامیده می شود بسته به ریشه عصب درگیر متنوع هستند و عموما در سمتی که عصب دچار مشکل شده بوجود می آیند. این علائم از قرار زیر هستند:

 • درد گردن و درد کتف، بازو و قسمت بالای سینه که احتمالا از مسیر ریشه عصب درگیر تا انگشتان گسترش پیدا می کند.
 • گردن درد شدید و مورمور شدن در ناحیه گردن می کند
 • درد یا بی حسی خفیف  در مسیر عصب
 • احساس ضعف در شانه، بازو یا دست
 • احساس دردی که با حرکات مشخص گردن شدت پیدا می کند
 • احساس دردی که با بالا بردن دست یا قرار دادن آن در پشت بروز می کند.

یکی از شایع ترین انواع سر درد، سردرد گردنی (سر درد ناشی از گردن درد) است که از گردن نشات می گیرد. سردرد گردنی عموما ناشی از فعالیت هایی است که در آنها فشار بیش از حدی بر مفاصل بالایی گردن وارد می شود. این فشار می توان می تواند به دلیل آسیب ناشی از حوادث  مخصوص (مثل کشیدگی گردن یا بلند کردن جسم سنگین)، یا فعالیت های مکرر یا طولانی مدت، مانند دولا دولا راه رفتن، طرز نشستن یا ایستادن نامناسب،  بلند کردن یا حمل کردن جسم سنگین، خم کردن و پیچش بیش از حد گردن، کار کردن با رایانه یا فعالیت هایی که مستلزم قرار گرفتن دست ها در جلوی بدن (مثل کارهای خانه) است، باشد.

افراد  مبتلا به این نوع سر درد و سرگیجه معمولا در طول فعالیت های که علت درد است، شروع تدریجی علائم گردن درد و سر درد را تجربه می کنند. بااین حال، این بیماران همچنین پس از انجام فعالیت جنسی، مخصوصا به محض راه رفتن در صبح روز بعد درد و گرفتگی گردن را تجربه می کنند.

علت

اجازه دهید به علت گردن درد دقیق تر نگاه کنیم. این مسئله به  تشخیص حالت هایی که در زمان کار و یا سایر اوقات می تواند به صورت بالقوه برای گردن شما مضر باشد کمک می کند اگر حالت های بالقوه خطرناک یک عادت شود؛ بتوانید اقدامات اصلاحی را برای پیشگیری از آسیب و  رفع گردن درد به عمل آورید.

علت درد گردن می تواند متفاوت باشد که در ادامه به بعضی از آنها اشاره شده است:

 • زندگی روزمره: طرز نشستن و ایستادن نامناسب، چاقی و ضعف عضلات شکم باعث بر هم زده شدن تعادل ستون فقرات می شوند و اغلب باعث می شود که گردن برای جبران تعادل به سمت جلو خم شود. استرس و فشار عاطفی نیز باعث انقباض عضلات می شود که نتیجه آن درد و سفتی است. این مشکلات با حرکات اصلاحی و ورزش گردن درد درمان می شوند.
 • طرز نشستن و ایستادن نامناسب: وضعیت نامناسب باعث می شود که فشار بیشتری بر رباط ها و عضلات وارد شود و شایع ترین علل گردن درد است. ایستادن با شانه های خمیده و چانه جلو آمده، کار کردن به مدت طولانی با پایین بودن سر، خم شدن در حالت نشسته و خوابیدن به پشت شایع ترین مشکلات مرتبط با طرز نشستن و ایستادن است که گردن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بروز گردن درد می شود با کمک تمرینات و فیزیوتراپی گردن بهبود پیدا می کند.
 • افزایش سن: اختلالات تخریبی از قبیل آرتروز گردن، تنگی کانال نخاعی و بیماری خرابی دیسک بین مهره ای بر ستون فقرات تاثیر گذار هستند. آرتروز یک اختلال مفصلی شایع است که باعث تخریب تدریجی غضروف می شود. بدن با تشکیل دادن یک استخوان جدید که خار استخوان نام دارد واکنش نشان می دهد که بر حرکت مفصل تاثیر گذار است. بیماری تنگی کانال نخاعی باعث می شود که مسیرهای عصبی کوچک ریشه های عصب را محدود کنند.وقتی عصب ها به دلیل  تنگی کانال نخاعی نتوانند عملکرد معمول خود را داشته باشند،  فرد دچار بی حسی و درد گردن، شانه و بازو می شود.
 • دیسک گردن: بیماری تخریب دیسک بین مهره ای باعث می شود که دیسک های بین مهره ای کم آب تر شوند و در نتیجه انعطاف پذیری و ارتفاع دیسک کاهش پیدا کند. با گذشت زمان،  بیرون زدگی دیسک گردن یا فتق دیسک گردن رخ می دهد و باعث می شود که فرد احساس گزگز، بی حسی و درد گردن، شانه و بازو کند. خبر خوب این است که درمان دیسک گردن به این صورت است که اکثر مبتلایان به بیرون زدگی یا پارگی دیسک گردن با استفاده از فیزیوتراپی گردن و نیز ورزش دیسک گردن درمان می شوند و نیازی به عمل جراحی در این بیماران جز در موارد کمی نمی باشد.
 • آسیب دیدگی و تصادفات: کشیدگی گردن آسیب دیدگی شایعی است که در طول تصادف با خودرو بوجود می آید. به این آسیب دیدگی در اصطلاح کشیدگی یا خمش بیش از حد گفته می شود، زیرا سر مجبور می شود که به سرعت و فراتر از دامنه حرکتی گردن به سمت جلو و عقب رانده شود. حرکت غیرطبیعی و اجباری بر عضلات و رباط های گردن تاثیر گذار است. عضلات با سفت شدن و انقباض به این مساله واکنش نشان می دهد و خستگی عضلانی مفرط که منحر به درد و سفتی می شود را به بار می آورد.
 • بیماری های دیگر: اگر چه گردن درد عموما ناشی از کشیدگی یا نقص عصبی است، ممکن است نشانه بیماری جدی تری باشد. علایم گردن درد نباید نادیده گرفته شوند. عفونت نخاعی، فشردگی طناب نخاعی، تومور، شکستگی و اختلالات دیگر بوجود می آید. در صورتی که سر دچار اسیب دیدگی شده باشد، به احتمال زیاد گردن نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. منطقی است که فورا به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

در صورتی که درد گردن یا بازو دارید که ناشی از گردن است، پزشک شما را به فیزیوتراپیست ارجاع می دهد. فیزیوتراپی گردن که عموما با تمرین، حرکات اصلاحی و ورزش گردن همراه است در درمان درد گردن بسیار موثر می باشد.

در جلسه اول، فیزیوتراپیست ارزیابی اولیه را انجام می دهد و سوالاتی در مورد درد و فعالیت های روزمره شما می پرسد و همچنین اطلاعاتی در مورد شما و ماهیت مشکل شما جمع آوری می کند. سپس، شما را به منظور تشخیص مشکل و تجویز تمرینات و حرکات اصلاحی گردن درد مناسب معاینه می کند . دربعضی ازمواقع پزشک برای تشخیص دقیق تر و گرفتن تصاویری از علت گردن درد آزمایش های عکس برداری را توصیه میکند و در طول آن موارد زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

 • دامنه حرکتی: که به این مساله اشاره دارد که حرکت گردن شما در جهات مختلف تا چه اندازه ای می تواند باشد. فیزیوتراپیست برای سنجش دامنه حرکتی شما از یک زاویه سنج استفاده می کند. او کیفیت حرکت شما را بررسی می کند.
 • استقامت: در صورتی که دردی را احساس می کنید که منشا آن گردن شما است یا در گروه های عضلانی مشخصی در بازوی خود احساس ضعف می کنید. فیزیوتراپیست به منظور تعیین نوع ضعف، استقامت شما را مورد ارزیابی قرار می دهد.
 • حساسیت به لمس: در این حالت، برای فیزیوتراپیست، شانه و بازوی شما را لمس می کند تا متوجه شود که آیا عضلات شما سفت شده یا درد می کنند یا خیر. فیزیوتراپیست همچنین به منظور سنجش میزان حرکت ستون فقرات بر ستون مهره های شما فشار وارد می کند. در هنگام لمس کردن باید دقت زیادی به خرج داد، زیرا بسیاری از مطالعات نشان می دهد که تشخیص نواحی دچار مشکل با لمس دشوار است و به سختی می توان این کار را انجام داد، اما تشخیص درست ناحیه دچار درد برای تجویز فیزیوتراپی گردن مناسب، مهم می باشد.
 • طرز نشستن و ایستادن: فیزیوتراپیست طرز نشستن و ایستادن شما را بررسی می کند تا متوجه شود که آیا این مساله باعث گردن درد شما شده است. وی طرز نشستن شما را ارزیابی می کند و سپس شما را مجبور می سازد تا درست بنشینید تا تعیین کند که آیا اصلاح طرز نشستن و تقویت عضلات با ورزش برای گردن درد باعث بهبود علائم گردن درد شما می شود.
 • عملکرد گردن: در صورتی که گردن درد دارید، فیزیوتراپیست در مورد کارهایی که در نتیجه درد نمی توانید انجام دهید، سوالاتی می پرسد. او از شما می خواهد تا کارهای مشخصی را انجام دهید تا تحرک عملکردی کلی شما را ارزیابی کند و بتواند با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی گردن عملکرد گردن را باز گرداند.

پس از اینکه فیزیوتراپیست سنجش ها و اطلاعات ضروری مرتبط با بیماری شما را گردآوری کرد، برای تسکین گردن درد شما، یک برنامه درمان گردن درد با فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی ورزشی را تجویز می کند. فیزیوتراپی به آرامی حرکت گردن و بازوهای شما را بررسی می کند.  او عکس العمل ها و استقامت تاندون را بررسی می کند و آزمایشات مخصوصی را روی گردن و بالا تنه شما انجام می دهد تا متوجه شود که کدام یک از ریشه های عصب ستون فقرات دچار مشکل شده اند و بیماری های دیگر را حذف کند. فیزیوتراپیست برای تشخیص قطعی با متخصص ارتوپد و پزشکان دیگر مشورت می کند تا بتواند بهتریندرمان بدون جراحی را با تمرینات و فیزیوتراپی گردن برای شما تجویز نماید.

درمان بدون جراحی

در ادامه ی مقاله به ذکر روش های درمان بدون جراحی گردن درد می پردازیم. در واقع تنها بخش کمی از بیماران به درمان با جراحی نیاز دارند و بقیه بیماران با روش های ذکر شده در مقاله بهبود می یابند.