مكانوتراپي

مكانوتراپي (Mechanotherapy)

مكانوتراپي یا حرکت درماني ، حرکت دادن قسمت هاي مختلف بدن بوسيله خود بيمار يا متخصص فیزیوتراپی مكانوتراپي ناميده مي شود. اين روش درماني مورد استعمال وسيعي براي معالجه ضايعاتي بدن دارد، خصوصاْ مدت زماني که بيمار بستري است بايستي حرکت را شروع نمود تا از خشک شدن مفصل و سفت شدن مفصلهاي جلوگيري نمود. منظور از اين درمان استفاده از وسايل مكانيكي از قبيل وزنه، فنر، دوچرخه ثابت، تخته تعادل، شولدر ويل و دستگاه هاي ورزشي و … مي‌باشد كه براي افزايش قدرت، استقامت عضلاني و افزايش يا حفظ دامنه حركتي مفاصل بدن بكار مي‌رود.

مكانوتراپي چیست

تمرین درمانی مقاومتی HUR

تجهیزات توانبخشی ساخت کشور استرالیا HUR به صورت کاملاً تخصصی برای استفاده موثر در امور توانبخشی سراسر دنیا طراحی ‌شده‌اند. تکنولوژی به کار رفته در این تجهیزات بر اساس فشار هوا تنظیم می‌شود که اطمینان‌دهنده بستری قابل اعتماد برای انجام تمرینات مفاصل است. همچنین استفاده از فشار هوا در تنظیم مقاومت باعث افزایش پیوسته فشار شده که این خود آسیب‌های ناشی از صدمات ورزشی را به حداقل ممکن می‌رساند.

چند مورد از تمرینات مکانوتراپی

پارالل (آموزش راه رفتن)

پارالل برای افرادی استفاده می شود که قادر نیستند به صورت مستقل راه بروند و به کمک انسانی یا وسایل کمکی( واکر و…..) وابسته اند. بیشتر در ضایعات نخاعی استفاده می شود. پارالل ۲ میله دارد که قطر های متفاوت و ارتفاع متفاوت تا زمین دارند( میله ی پایینی برای افراد قد کوتاه و کودکان استفاده می شود چون ارتفاع دست آنها تا زمین کم است)

ست دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت وسیله مناسبی است که در صورت استفاده صحیح، می تواند باعث افزایش آمادگی جسمانی و بهبود سلامتی، و جلوگیری از بیماریهای ناشی از کم تحرکی شود.

ارگومتر

ارگومتر بازو وسیله‌ای مانند دوچرخه برای بازوهاست. شما روی جایگاه دستگاه می‌نشینید، به پشتی تکیه می‌دهید و با دست‌های خود دسته‌هایی که روی دستگاه تعبیه شده را گرفته و در جهتی دایره‌ای پدال ‌می‌زنید.

افرادی که می‌توانند از دستگاه ارگومتر بهره‌مند گردند:

افراد با صدمات طناب نخاعی، ام اس و یا فلج اندام تحتانی
افرادی که نیازمند برنامه تمرینی کم‌فشار هستند
افرادی که تحت بازتوانی از یک آسیب یا جراحی در قسمت پا هستند
هر فردی که خواهان تغییر در برنامه تمرین هوازی خود است

الیپتیکال Eliptical

دستگاه الپتیکال به بدن شما اجازه می دهد که تا حدودی دویدن را شبیه سازی و در عین حال میزان فشار بر روی مفاصل خود را کنترل کنید (با تعیین سطح مقاومت مختلف).

توانایی تمرینات متقاطع (ضربدری): اکثر افراد می توانند با دستگیره های این دستگاه تمرین و ورزش کنند، که اینکار به شما اجازه می دهد اندام های بالایی و پایینی بدن خود را به طور همزمان تقویت کنید (تاثیرگذاری بر تمامی اندام های بدن).

همچنین دستگاه الپتیکال به عنوان یک دستگاه قلبی و عروقی موثر می تواند به کسانی که می خواهند سلامتی قلب و عروق خود را بهبود دهند، کمک نماید.

دوچرخه ثابت

از این وسیله نیز برای تقویت و تحرک پذیری ماهیچه ها و افزایش استقامت آن و در بعضی موارد رفع محدودیتها استفاده می شود.

پارالل بار

وسیله ای است شبیه شکل بالا که از آن برای باز آموزی راه رفتن و حرکات در بیمارانی که دچار ناتوانی حرکتی یا ضعف در اندام تحتانی شده اند استفاده می شود.