ماساژ درمانی

ماساژدرمانی یک روش موثر برای درمان بسیاری از بیماری ها و تسکین دردهاست.

ماساژ درمانی چیست؟

در کلینیک فیزیوتراپی ستاره (متخصص طب فیزیکی و دوره تکمیلی درد) در تهران، برای تجویز نوع ماساژ درمانی مناسب از بیماران درباره علائم بدنی، سابقه بیماری، و نتایج مطلوب مورد نظر آن‌ها سوال می‌کنند. این افراد همچنین یک ارزیابی از وضعیت بیمار با معاینه نواحی دردناک یا حساس انجام می‌دهند و به این ترتیب مقدار فشار مناسب برای بیمار را مشخص می‌نمایند. معمولاً، بیمار بر روی یک تخت دراز کشیده و لباس‌های راحت می پوشد. متخصص ماساژ ممکن است از روغن یا لوسیون برای کاهش اصطکاک دست خود با پوست بیمار استفاده کند. گاهی اوقات، افراد در حالتی از ماساژ درمانی استفاده می‌کنند که روی یک صندلی نشسته‌اند. یک جلسه ماساژ می‌تواند نسبتاً کوتاه باشد، یا ممکن است برای یک ساعت یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.


ماساژ درمانی از تکنیک‌های مختلفی تشکیل شده است که برای بیماری هایی چون آرتروز گردن مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از تکنیک های ماساژ درمان برا بیمارانی که دچار درد عصب سیاتیک شده اند می باشد. معمولاً فرد متخصص مانند فیزیوتراپ، عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن را فشار داده، مالش می‌دهد، و یا با دست وضعیت قرارگیری آن‌ها را تغییر می‌دهد. همچنین برای درد گردن مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از روش های درمان گردن درد بوده است، در اکثر مواقع برای ماساژ از دست‌ها و انگشتان استفاده می‌شود، اما امکان استفاده از بازو و آرنج نیز برای این کار وجود دارد. ماساژ درمانی برای نقاط مختلفی از کمر، دست و نیز ماساژ کف پا کاربرد دارد. همچنین ماساژ دادن موجب می‌شود که گرفتگی و انقباض در عضلات اطراف لگن برطرف شود و این عضلات شل شوند. انجام ماساژ همچنین به افزایش دامنه‌ی حرکتی مفصل لگن در آرتروز لگن کمک می‌کند.اصطلاح «ماساژ درمانی» بسیاری از تکنیک‌های ماساژ را در بر می‌گیرد، نوع ماساژ ارائه شده به بیمار، به شرایط جسمانی و نیازهای درمانی وی بستگی دارد. شواهد زیادی در این رابطه وجود دارد که ماساژ درمانی یکی از روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر است که دارای تاثیرات سودمندی بر درد و سایر علائم متنوع در افراد مختلف می‌باشد. این شواهد نشان می‌دهد این تاثیرات کوتاه مدت هستند و افراد نیاز به ادامه دادن ماساژ تراپی برای بهره‌امند شدن مستمر از فواید ناشی از آن را دارند.

کاربردها

 • ماساژ درمانی دیسک کمر و کمر درد

درد کمر ناشی از دیسک کمر و سایر عامل معمولاً برای همه افراد در بعضی مقاطع زندگی اتفاق می‌افتد. در حقیقت، هنگامی که به دنبال کسب اطلاعات درباره ماساژ درمانی هستیم، اکثر افراد به دنبال استفاده از ماساژ کمر در مقایسه با ماساژ شانه‌ها، زانوها، دست‌ها، گردن، و سایر اعضای بدن هستند. کمر انسان دارای عضلات و رباط‌های پر کاربردی است که به سادگی دچار گرفتگی و درد در نواحی مختلف در تمام مدت زندگی می‌شود. در عمل امکان بهبود مشکلات مختلف کمر با استفاده از ماساژ درمانی وجود دارد. برخی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

 1. گرفتگی عضلات در قسمت پایین یا بالای کمر/ گردن. اکثر موارد درد در قسمت پایین کمر به خاطر گرفتگی عضلات در نتیجه بلند کردن اجسام سنگین، حرکت سریع یا افتادن از بلندی ایجاد می‌شود. درد در قسمت پایین کمر می‌تواند بسیار جدی بوده و برای چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته ادامه داشته باشد. هنگامی که شخص دچار گرفتگی عضلات کمر یا پارگی عضلات شود، ناحیه اطراف عضلات ممکن است ملتهب شود. در صورت ایجاد این التهاب، عضلات کمر دچار اسپاسم شده و درد شدید در قسمت پایین کمر فرد ایجاد می‌شود. به این ترتیب ممکن است حرکت دادن کمر بسیار دشوار گردد. علاوه بر این امکان ایجاد حساسیت در عضلات بالای کمر نیز وجود دارد که دلیل آن می‌تواند به خاطر ضعیف شدن یا آسیب‌های وارد شده به خاطر استفاده بیش از حد از این عضلات باشد. درد در قسمت بالای کمر همچنین می‌تواند به خاطر شرایط خاص همچون گرفتگی عضلات، آسیب‌های ورزشی، یا تصادف با اتومبیل نیز ایجاد شود. در این حالت می‌توان از ماساژ درمانی برای بر طرف کردن اسپاسم/ التهاب ایجاد شده و بهبود دامنه حرکت عضلات استفاده کرد.
 2. استئو آرتریت (آرتروز) ستون فقرات: آرتریت ستون فقرات یک شکستگی در غضروف بین مفاصل فاست در قسمت پشت ستون فقرات است. در این حالت مفاصل فاست ملتهب شده و پیشرفت مشکل باعث ایجاد درد در نتیجه اصطکاک ایجاد شده در زمان برخورد استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش درد استئو آرتریت با بهبود گردش خون و کاهش فشار و گرفتگی عضلات کمک کند. به هر حال، مهم است که برای این کار از خدمات یک فرد حرفه‌ای که به طور خاص دارای آموزش و تجربه لازم در حوزه آرتریت است، استفاده شود.
 • فیبرومیالژیا

این بیماری می‌تواند بر افراد مختلف تاثیر متفاوت داشته باشد، اما این تاثیر معمولاً با درد، خشکی، کوفتگی و یا مشکلات خواب همراه است. در این حالت بیمار معمولاً هر دوی موارد درد تیر کشنده و درد در یک نقطه خاص را در معاینات فیزیکی احساس می‌کند. به این ترتیب ماساژ درمانی می‌تواند هر دوی این دردها را هدف گرفته و خشکی مفاصل را کاهش دهد. هر چند ماساژ یک فعالیت به نسبت بی خطر است، در اکثر مواقع برای بیمارانی توصیه می‌شود که در ابتدا قبل از شروع ماساژ یا هر نوع روش درمانی دیگر وضعیت خود را با پزشک یا فیزیوتراپ در میان گذاشته‌اند.

 • تسکین درد و ناراحتی

ماساژ درمانی می‌تواند اسپاسم عضلانی را با آزاد کردن عضلات و مفاصل کاهش دهد و به این ترتیب کمک موثر به عملکرد بهتر مفاصل کند. با استفاده از ماساژ درمانی حتی امکان افزایش دامنه حرکت مفصل ساکروایلیاک یا استخوان دنبالچه وجود دارد و برای این کار عضلات سرینی ماساژ داده شده و گرفتگی بافت‌های اطراف آن کاهش پیدا می‌کند. با این روش حتی در صورت درد دنبالچه نیز آرام می‌شود.

مشابه بهبود مشاهده شده در سایر انواع روش‌های درمانی، درمان کمردرد با ماساژ می‌تواند تسکین زیادی را در درد موردی یا مزمن بیمار به همراه داشته باشد. در این حالت صرف نظر از اینکه درد مزمن به خاطر ایجاد محدودیت حرکتی در مفاصل ستون فقرات، درد لگن، و یا مفاصل دنده‌ها باشد یا اینکه درد به خاطر متراکم شدن اعصاب به خاطر اسپاسم عضلانی، بیماری یا عملکرد نامناسب ایجاد شده باشد، استفاده از خدمات ماساژ یک فرد با تجربه در حوزه ماساژ ناحیه کمر می‌تواند به کاهش مشکلات مشاهده شده کمک کند.

 • ریلکس شدن و بهبودی

علاوه بر کاهش درد، ماساژ درمانی می‌تواند مزایای دیگری را نیز برای فرد به همراه داشته باشد. ماساژ درمانی با سنگ داغ یک نقش کنش گرا در بهبود سلامت کلی فرد دارد، زیرا ماساژ منظم می‌تواند به حفظ سطح بالاتر آرامش در عضلات بدن کمک کند. این کار می‌تواند به کاهش فشار، بهبود وضعیت خواب و افزایش اندورفین ها که به عنوان عوامل بالا برنده احساس خوب در افراد عمل می‌کنند، کمک موثر کند.

بدن شما می‌تواند پس از ماساژ عملکرد بهتری داشته باشد، زیرا این روش باعث بهبود گردش خون می شود و به این ترتیب خون سرشار از اکسیژن تازه را به عضلات رسانده و ضایعات متابولیک را از اندام‌های داخلی بدن خارج کند. ماساژ درمانی کمر همچنین می‌تواند انعطاف پذیری بیشتری را در عضلات ایجاد کرده و باعث شود عضلات ریلکس شده و دامنه حرکت مفاصل افزایش پیدا کند.

 
 

درد گردن یکی از شایع‌ترین دردهای مفاصل است. در حقیقت، در 40 تا 70 درصد موارد درد گردن جدی برای مدت طولانی فرد را آزار می‌دهد. به همین خاطر شما نباید اجازه دهید درد گردن برای شما به یک مشکل جدی و مداوم تبدیل شود. برای این کار می‌توان از روش‌های ماساژ درمانی منظم برای کمک به مدیریت درد، به خصوص اگر این درد در نتیجه وارد شدن آسیب به گردن ایجاد شده است، استفاده کرد. درد دیسک گردن اغلب با درد کمر همراه است و علائم دیسک گردن و دیسک کمر نیز مشابه می‌باشند. علائم درد گردن می‌تواند شامل اسپاسم، خشکی، ناراحتی عضلات، ایجاد محدودیت حرکتی در مفاصل و نیز سر درد باشد. درد گردن می‌تواند به صورت ناگهانی و حاد یا به صورت مداوم و مزمن وجود داشته باشد. به هر حال یک آسیب اتفاقی می‌تواند باعث ایجاد درد مزمن در ناحیه گردن و از بین رفتن دامنه حرکت آن در صورت عدم درمان صحیح شود. ماساژ درمانی یک روش غیر تهاجمی است که می‌تواند به عنوان جایگزین دارو برای درمان درد گردن مورد استفاده قرار گیرد. ماساژ یک روش درمان دستی است که در آن عضلات و سایر بافت‌های نرم برای کاهش گرفتگی عضلات و نیز کاهش فشار وارد شده، مالش داده می‌شود. هر چند ماساژ، کل بدن فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این روش درمانی به طور خاص برای مشکلات عضلانی اسکلتی، گردش خون، و بهبود سیستم‌های لنفاوی و عصبی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترکیبی از تکنیک‌ها که توسط مفیزیوتراپ برای ماساژ درمانی استفاده می‌شود می‌تواند به کاهش درد و ریکاوری بیمار کمک موثر کند. انواع مختلف ماساژ که می‌توان از آن‌ها برای کاهش درد گردن استفاده کرد شامل ماساژ سوئدی، ماساژ عمیق عضلات، درمان نقطه محرک، و ماساژ شیاتسو است. طول دوره بهبودی گردن درد بستگی به شدت آسیب وارد شده و نیز سن، سطح سلامت، و سابقه آسیب‌های قبلی وارد شده به گردن فرد دارد. در این حالت ممکن است به چند جلسه ماساژ درمانی قبل از بهبود وضعیت بیمار نیاز باشد. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند به شما درباره تعداد جلسات ماساژ که بهترین شرایط درمانی را برای شما ایجاد کند، توضیح دهد. ماساژ درمانی به شما آموزش می‌دهد که چگونه ماساژ دادن گردن توسط خود شما می‌تواند به کاهش سفتی عضلات و افزایش دامنه حرکت آن‌ها کمک کند. تاثیرات ناشی از ماساژ درمانی در زمانی که این فعالیت هر روز چند بار تکرار شود، ماندگاری بلند مدت تر دارد. توجه داشته باشید که نباید از ماساژ عمیق عضلات در نواحی دردناک، متورم بدن استفاده شود زیرا انجام این کار می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به ناحیه مورد نظر شود.

 
 

 • ماساژ منظم شانه
هیچ جایگزینی برای یک متخصص حرفه‌ای در زمینه ماساژ وجود ندارد. هر چند مالش گردن یا شانه توسط خود فرد با دست مقابل می‌تواند باعث تسکین موقت درد شود، یک متخصص می‌داند که چگونه وارد کردن فشار مستقیم به ناحیه مورد نظر می‌تواند بهترین نتایج را به همراه داشته باشد. شما ممکن است هنگام ماساژ در زیر پوست احساس توده یا تراکم داشته باشید که این موضوع نشان می‌دهد عضله و بافت مربوط به آن دچار چسبندگی و گرفتگی شده است و به همین خاطر ناحیه مورد نظر درد می‌کند. متخصص ماساژ با سنگ داغ می‌تواند به بدن شما مقدار فشار صحیح را وارد کند، اما اطلاعات ارائه شده توسط شما برای اطمینان از استفاده بهترین روش ماساژ درمانی شانه لازم و ضروری است.
 • ماساژ شانه منجمد
  با وجودی که کپسولیت چسبنده (که بیشتر به عنوان شانه یخ زده یا شانه منجمد شناخته می‌شود) شرایط خاصی است که نیاز به یک یا دو سال زمان برای درمان دارد، امکان بهبود آن با استفاده از تکنیک‌های مشابهی که برای انواع شانه درد استفاده می‌شود نیز وجود دارد. این موارد عبارتند از:
 1. ماساژ سوئدی: در واقع باعث افزایش سطح اکسیژن موجود در خون فرد می‌شود و در عمل باعث کاهش سم موجود در عضلات و بهبود فرآیند گردش خون می‌گردد.
 2. درمان نقطه محرک: که در آن نقاط و محل ایجاد گرفتگی و گره در عضلات شناسایی می‌شود و به این ترتیب می‌تواند درد مزمن عضلات را به طور طبیعی مدیریت کرد. اغلب، نتایج حاصل از یک جلسه ماساژ درمانی با کاهش قابل توجه درد در ناحیه مورد نظر همراه است، ادامه دادن این جلسات می‌تواند به کاهش بیشتر درد و ناراحتی فرد کمک فراوان کند.

 
 

 • ماساژ دست و پا
 •   ماساژ می‌تواند خون جدید و سرشار از اکسیژن را به نواحی خاص بدن که ممکن است دچار گرفتگی و سفتی شده باشند، هدایت کند. نه تنها عضلات، بلکه تاندن ها، مفاصل، غضروف‌ها و بافت‌های ارتباطی موجود در دست‌ها (و در بقیه اعضای بدن) می‌توانند از ماساژ درمانی منظم بهره‌امند شوند. هنگامی که ماساژ با سنگ داغ انجام می‌شود، باعث می شود جریان خون در بدن بهبود پیدا کرده و مواد مورد نیاز سلول ها در به بافت ها ی بدن برسد. علاوه بر این هنگام استفاده از ماساژ درمانی حرکت مفاصل نیز تسهیل می‌شود. این کار باعث بهتر شدن سطح سلامت، چالاک شدن دست‌ها و نیز قوی‌تر و انعطاف پذیر تر شدن مچ‌ها و انگشتان دست می‌شود. استفاده از ماساژ می‌تواند تفاوت قابل توجه را برای همه افرادی که از دست‌های خود به طور مکرر استفاده می‌کنند ایجاد نماید و مهارت‌های آن‌ها را بهبود بخشد. لازم به ذکر است که سودمندی‌های ذکر شده در این مبحث فقط نقطه شروع فواید حاصل از استفاده تکنیک‌های ماساژ است.

  موارد منع مصرف

  برخی از موارد منع استفاده از ماساژ درمانی عبارتند از:
  • افرادی که اخیراً عمل جراحی انجام داده‌اند
  • افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، جوش، یا زخم‌های درمان نشده
  • افراد دارای وریدهای واریسی
  • مبتلایان به پوکی استخوان